Leírás
Március 12-én századszor nyit ki Az Őrült Nők Ketrece.
Jerry Herman és Harvey Fierstein legendás musicaljének Alföldi Róbert rendezte magyar változatát 2014 nyarán mutatta be a Kultúrbrigád és az Átrium Film-Színház. Bő másfél év után máris a századik előadás következik.
A darab története az 1978-as olasz–francia filmből, vagy akár a korábbi színpadi feldolgozásból is ismert lehet: a híres transzvesztita mulatót működtető pár egyik tagjának balkézről született fia egy nap azzal állít be a szülői házba, hogy nősülni szeretne. Választottja pedig nem más, mint egy radikális konzervatív képviselő lánya, akinek a szülei villámlátogatást szeretnének tenni leendő vejük családjánál. Jean Poiret színdarabját 1983-ban dolgozták át musicallé, amelynek bemutatója és felújításai azóta számtalan díjat nyertek a Broadwayn és másutt is. Magyarországon először 1991-ben tűzte műsorára a Fővárosi Operettszínház, Vámos László rendezésében.
A 2014-es bemutató óriási közönségsiker lett, minden előadás teltházzal fut az Átriumban, illetve a vidéki vendégjátékokon: a pécsi Kodály Központ, a Szegedi Nemzeti Színház és a THEALTER, valamint a szombathelyi Agora közönsége is szívébe zárta a darab szereplőit, a mulató sztárját, Albint (Stohl András) és konferansziéját, élete párját, Georges-ot (Hevér Gábor), az extrovertált háziinast, Jacobot (Fehér Tibor és Józan László), a szerelem motiválta Jean-Michelt (Fehér Balázs Benő), választottját, Anne-t (Csobot Adél és Bach Kata), az ő szüleit (Mihályfi Balázs és Hullan Zsuzsa), az életteli étteremtulajdonos Jacqueline-t (Parti Nóra), a tettrekész ügyelőt, Francist (Bankó Bence, Fábián Szabolcs, Fehér Tibor és Nagy Dániel Viktor), a mulató tánckarát, a Madárkákat, valamint zenekarát.
Stohl András pályája csúcsának tekinti Albin – művésznevén Zaza – szerepének megformálását, és a visszhangok is kizárólag felsőfokban beszélnek a művész teljesítményéről. „Nagy öröm és ajándék Zazát játszani. A színésznek azért, mert fürdik a sikerben, és jó érzés így dolgozni. Stohl Andrásnak pedig azért, mert annyi mindent lehet benne érezni. A smink segítségével megszabadulok Stohl Andrástól, és nőként kezdek érezni. Semmiféle gátlásom, rossz érzésem nincs azzal kapcsolatban, hogy mit művelek a színpadon. Ahogy a partnerem, Hevér Gábor bókol, attól furcsa, meleg érzés önt el, miközben nyilvánvalóan heteró vagyok. Hihetetlen utazás számomra minden egyes előadás, alig várom, hogy újabb nézőknek is eljátszhassam, és megmutassam, mit tudok" – nyilatkozta a színész a hetvenötödik előadás előtt.
„Egy valós, átélhető történet kerekedik ki belőle, arról, hogy mi a szeretet. A szeretet, az összetartozás, a család, a békesség, a jövő semmilyen módon nem függ nemi vagy bármilyen más összetételtől. Ez az emberektől függ. Az előadás erről beszél, és úgy látszik, hogy ezt a nézők értik" – mondja Alföldi Róbert, az előadás rendezője, aki szerint a produkció sikere egyrészt ennek tulajdonítható, másrészt annak, hogy a színészek kitűnően játszanak benne. Ahogyan ezzel összhangban egy kritika fogalmazott: „Az előadás legnagyobb erénye, hogy minden színész egytől egyig briliáns alakítást hoz – nincs egyetlen kakukktojás sem a szereplőgárdában, akivel kapcsolatosan a néző úgy érezné: lehetett volna jobb is."
Az előadás februárban öt (ezekre minden jegy elkelt már), márciusban négy alkalommal látható az Átrium Film-Színház műsorán. Ezekre, köztük a különlegesnek ígérkező századik előadásra január 23-tól válthatók jegyek.
Magyar szöveg: UGRAI ISTVÁN
A színdarab Magyarországon a THEATRUM MUNDI Színházi és Irodalmi Ügynökség közvetítésével kerül színre. | EXPLICIT SZÍNHÁZI TARTALOM — AZ ELŐADÁS MEGTEKINTÉSÉT 15 ÉVEN FELÜLIEKNEK AJÁNLJUK.
Madárkák
BANKÓ BENCE / DOBRÁNYI MÁTÉ / HEGYI DÁVID / HORÁNYI ANDRÁS
SEPA GYÖRGY / SZELLE MARCELL / SZERÉMY DÁNIEL / TÓTH MIHÁLY
Kórus
Kovács Péter / Kristofori Ferenc / Sulyok Gergő
Zenekar:
Ablonczy Keve / Bartek Zsolt — klarinét, szaxofon, Magyar Ferenc / Varga Gábor — trombita
Studniczky László 'Zsatyi' / Frey György — basszusgitár, Nagy Zsolt / Papp Dániel — dob
Csengery Dániel / Grósz Zsuzsanna — zongora