1 Válassz előadást

2 Válassz jegyeket

3 Add meg az adataid

4 Fizess online
 Töltjük rögvest!
OLTAI KATA BEMUTATJA: PÓCSPETRI
Eötvös10 Művelődési Ház - Pilinszky János Kamaraterem
8.0 / 10
3 értékelésből
Erre az előadásra ma nincsenek félárú jegyeink, nézd meg az aktuális darabokat a   Főoldalon!
A Pócspetri egy több, mint három órás dokumentumfilm, amely nagyon egyszerű eszközökkel, az emberekkel elbeszélgetve fejti fel a Rákosi-korszak koncepciós perei nyomán kialakult sokszintű, terebélyes traumát, amely 35 év távlatából is meghatároz egy szabolcsi falut.



Ember Judit filmje 1982-ben készült el, de 1989-ig hivatalosan nem lehetett vetíteni, be volt tiltva. A történet 1948. június 3-án kezdődik, amikor Pócspetri lakossága a helyi tanácsháza elé vonult, hogy az egyházi iskola államosítása ellen tüntessen. A tumultusban meghalt egy fiatal rendőr, aki véletlenül lelőtte magát a fegyverével. Az eset után az egész falut felelősségre vonták, a rögtönítélő bíróság döntése nyomán egy embert - ártatlanul - kivégeztek, sokakat bántalmaztak és bebörtönöztek.

Sokáig Pócspetri maradt „a rendőrgyilkos falu”, és ezen csak Ember Judit dokumentumfilmje változtatott. A Pestről érkező idegen, a rendező előtt fokozatosan bontakozott ki a régi dráma története, miközben a falu bizalmába fogadta, hiszen megértette a lakosság félelmét, hogy harminc év után is veszélyes az esetről beszélni. A kegyetlen, napokon át tartó verések emléke, az egész falut érő állampárti bosszú, az évtizedeken át elhallgatott történet nagyon izgalmas és lebilincselő filmet eredményezett.

A Pócspetrit elkészülte után szamizdatban, házi vetítéseken, zártkörű klubokban lehetett csak látni, így legenda lett belőle.

Ember Judit a filmmel nemcsak szimbolikusan rehabilitálta Pócspetrit, hanem éveken át küzdött a jogorvoslatért is, amit a rendszerváltás évében egy bírósági újratárgyalással sikerült elérni.

Az évad utolsó filmklubján ezt a legendát fogjuk a „maratoni” vetítéssel feleleveníteni, amelyet az egyik legjobb magyar dokumentumfilmes, Ember Judit emlékének ajánlunk.

Oltai Kata bevezetője után egy szünettel vetítjük a filmet.

Figyelem, a film hossza miatt korábban kezdünk!

Helyszín

Eötvös10 Művelődési Ház
Budapest, 1067 Budapest, Eötvös u. 10
Térkép
Ne használj papírt, ha nem szükséges! Az emailban kapott jegyeid — ha teheted — a telefonodon mutasd be. Köszönjük!