A barlangot Móricz János 1969-es felfedezése tette ismertté, amikor állítása szerint idegen lények és egy előző civillizáció nyomaira bukkant az ecuadori Cueva De Los Tayos barlangrendszerben, amelyet Táltosok Barlangjának nevezett el. E felfedezés több regény és film inspirációja volt, miközben még mindig titokzatosság övezi. A barlangban élő zsírfecskék maguk is misztikus lények, akik a denevérekhez hasonlóan visszhang alapján tájékozódnak.
Vajon mi van a Tayos mélyén? Mit tartalmazhatnak a „fémkönytárakban” lévő aranylemezek? Az 1970-es években miért indult a British Museum támogatásával és Neil Armstrong űrhajós részvételével újabb expedíció? Mi van a nyúl üregében? És kitágítván a fókuszt: vajon mennyire vagyunk mi, emberek tudatában annak, hogy mi történik az illúzión túl?
A Tayos című táncelőadás a butoh tánc eszközeivel, expresszív képekkel mutat meg egy távoli univerzumot, amelyben emberek és állatok, furcsa lények és kreatúrák keresztezik egymást egy civillizációtól távol eső világban, amely magában hordozza, és még őrzi az isteni, kozmikus energiát.
Előadja: Bozsik Yvette Társulat
Zene: Philippe Heritier
Jelmez: Bati Nikoletta
Tér: Vati Tamás
Fény: Pető József
Film, kreatív producer: Iványi Marcell
Koreográfus: Bozsik Yvette
Külön köszönet Golenya Ágnesnek.
Az előadás bemutatója a Nemzeti Táncszínházban, közös programként valósul meg.
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
Helyszín
Budapest, 1024, Kis Rókus u. 16-20.